• موسسه حقوقی

  • جهت اطلاعات بیشتر کلیک نمایید....

  • موسسه حقوقی

  • موسسه حقوقی

نرم افزارقراردادی حامی

قیمت با تخفیف 25000 تومان
 قابل اجرا بر روی ویندوز
xp - 7

ضمانت نامه های قرارداد پیمانکاری 

ضمانت نامه تضمین و وثیقه ای است که پیمانکار جهت انجام صحیح و به موقع تعهدات قراردادی خویش در برابرکارفرما به نفع وی ارائه می دهد . درحال حاضر،جهت قراردادهای پیمانکاری ، نوعاً ضمانت نامه بانکی از پیمانکار اخذ می گردد.هرضمانت نامه سه طرف دارد:

ضامن : شخصی که در برابر کارفرما ، تضمین بدون قید وشرط پیمانکار را می پذیرد . نوعاً این شخص بانک می باشد.

مضمون عنه : متعهد اصلی ( پیمانکار ) .

مضمون له : ذینفع ضمانت نامه ( کارفرما ) .

ضمانت نامه را به سه شکل می توان تهیه نمود :

اول : مبلغ ضمانت نامه نقداً از طرف پیمانکار به شماره حساب اعلامی کارفرما واریز گردد .

دوم : به میزان ضمانت نامه ، چکی بانکی به نفع کارفرما تهیه و در اختیار کارفرما قرار گیرد .

سوم : به میزان ضمانت نامه ، پیمانکار ضمانت نامه ای از طرف بانک مورد قبول کارفرما تهیه و در اختیار کارفرما قرار دهد .

در دو مورد اول ، کارفرما هر زمانی که بنابر تشخیص خود ، قصوری در انجام تعهد پیمانکار مشاهده نموده و خود را محق به فسخ پیمان براساس ماده 46 شرایط عمومی پیمان ببیند ، می تواند اقدام به ضبط و وصول مبلغ واریزی پیمانکار و یا مبلغ چک بانکی به نفع خود کند . در مورد سوم نیز چون ضمانت نامه بانکی به صورت بدون قید وشرط صادر می گردد ، می تواند طی اعلامیه ای کتبی ، از بانک صادر کننده ضمانت نامه درخواست نماید که مبلغ ضمانت نامه را به نفع وی پرداخت کند و بانک در این مورد مکلف است با وصول درخواست کارفرما ، فوراً نسبت به پرداخت مبلغ ضمانت نامه اقدام نماید . ضمانت نامه های بانکی به صورت مدت دار صادر می گردد و در پایان مدت ضمانت نامه ، چنانچه کارفرما مایل به تمدید ضمانت نامه باشد ، می بایستی کتباً این امر را از بانک درخواست کند .

نحوه اخذ ضمانت نامه بانکی :

اگر پیمانکار نزد بانک خویش دارای اعتبار باشد ، بانک پس از به رهن گرفتن املاکی که توسط شرکت پیمانکار معرفی می گردد ، اقدام به صدور ضمانت نامه می کند . البته در این مورد نیز بسته به میزان اعتبار پیمانکار ، می بایستی در حدود 10 الی 20 درصد مبلغ ضمانت نامه به صورت نقدی در بانک تودیع گردد     .  

چنانچه پیمانکار فاقد اعتبار لازم نزد بانک باشد ، در این حالت می بایستی کل مبلغ ضمانت نامه را در بانک تودیع نماید تا بانک نیز با صدور ضمانت نامه موافقت کند . در این صورت به 90 درصد مبلغ تودیع شده ، طبق مقررات بانکی سود تعلق می گیرد     .

انواع ضمانت نامه :  

ضمانت نامه شرکت در مناقصه    : صدور این ضمانت نامه ، بدین جهت است تا به کارفرما اطمینان دهد که در صورت برنده شدن پیمانکار در مناقصه ، وی اقدام به انعقاد قرارداد و ارائه ضمانت نامه های انجام تعهد و پیش پرداخت می کند . در صورت عدم انجام این تعهدات از جانب پیمانکار ، ضمانت نامه او به نفع کارفرما ضبط می گردد . این ضمانت نامه پس از امضای قرارداد و تهیه تضامین قراردادی ، باطل می گردد . مبلغ این ضمانت نامه معمولاً پنج درصد مبلغ اولیه قرارداد می باشد .

ضمانت نامه انجام تعهدات : پیمانکار در زمان تنظیم قرارداد ، می بایستی برای تضمین انجام تعهدات مندرج در قرارداد ، ضمانت نامه ای معادل 5 درصد مبلغ اولیه پیمان تهیه و به کارفرما ارائه نماید . این ضمانت نامه می بایستی تا یک ماه پس از تحویل موقت معتبر باشد . اگر پیمانکار به تعهدات قراردادی خویش عمل ننماید ، مبلغ این ضمانت نامه بدون نیاز به انجام هیچگونه تشریفات قانونی ( از جمله طرح دعوا از طریق دادگستری و یا داوری ) توسط کارفرما قابل ضبط است .

ضمانت نامه پیش پرداخت : ضمانت نامه ای است که در قبال مبلغ پیش پرداخت ، به کارفرما ارائه می گردد . مبلغ این ضمانت نامه معادل مبلغ پیش پرداخت است .

ضمانت نامه استرداد کسور وجه الضمان : در قراردادهای پیمانکاری ، به منظور تضمین حسن اجرای تعهدات پیمانکار ، از مبلغ ناخالص صورت وضعیتهای پرداختی به پیمانکار ، معادل 10 درصد کسر می شود. نصف این مبالغ پس از تصویب صورت وضعیت قطعی توسط کارفرما و نصف دیگر آن نیز پس از تحویل قطعی آزاد می شود . حال بنا بر تقاضای پیمانکار ، کارفرما مبلغ تضمین حسن انجام کار را در قبال ارائه ضمانت نامه مورد قبول آزاد می نماید . به ضمانت نامه اخیر ، ضمانت نامه استرداد کسور وجه الضمان اطلاق می گردد .

موسسه حقوقی حامی بینا ، با بهره گیری از وکلای متخصص در زمینه قراردادهای پیمانکاری، آماده ارائه خدمات مشاوره و وکالت در خصوص دعاوی و اختلافات پیمانکاری در مراجع مختلف اعم از دادگاههای دادگستری، مراجع داوری ، کمیسیون ماده 38 آیین نامه معاملات شهرداری و غیره می باشد . جهت اطلاع از خدمات موسسه حقوقی حامی بینا با ما تماس یگیرید .

 

جهت تعیین وقت مشاوره با آقای رسول اوجاقلو ( وکیل پایه یک دادگستری و مشاور درحقوق پیمانکاری ) با شماره های زیر تماس بگیرید :

88891904     -     88891738

هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده ممنوع بوده و با متخلفین مطابق مقررات برخورد خواهد شد


اعضای حاضر

ما 18 مهمان آنلاین داریم